
Arbejde nær Letbanen
Hvis du skal arbejde nær Letbanen, kan det være nødvendigt med en tilladelse og et kursus. Det hjælper vi som driftsoperatør af Letbanen med.
Vi hjælper dig med tilladelse og kursus
Har du et bygge- eller graveprojekt tæt på Letbanens strækning, skal du søge om tilladelse hos os i Metro Service. Det skal du både for din egen og Letbanens sikkerheds skyld.
Du er forpligtet til at beskrive, hvordan du vil udføre projektet, uden at det er forbundet med risiko for skade på Letbanen, i ansøgningen.
Det er også dit ansvar at tilrettelægge arbejdet, så det ikke forstyrrer driften af Letbanen.
Det er derudover også et krav, at du og dine folk gennemfører et kursus om sikker udførelse af arbejde nær Letbanen.
For at få dit projekt sikkerhedsvurderet og godkendt skal du derfor kontakte os igennem nedenstående formular.
Herefter vil vi vurdere dit projekt og kontakte dig for at vejlede dig, eller hvis vi har brug for yderligere information.